ERP Projeleri Risklidir

Proje başladıktan sonra kurulum maliyetleri çok değişkenlik arzedebilir.

Çoğu kez projenin başında bu maliyetler göz önüne alınmadığı için proje başarısız olur. İşletmenin sarf olan yıllarının yanında çalışanların umutları da harcanır. Tekrar sistem kurmak hem daha maliyetli hem de uzun sürer. Başarısızlığın faturası yöneticilere çıkarılır. Kurulumcu yazılım danışman şirketin de marka imajı zedelenir.

Böyle bir riski işe uzun vade bakan ve hakkını vermeye çalışan firmalar baştan düşünerek teklif hazırlamak zorundadır.

 

ERP Kurulduktan Sonra Sürekli Bakımı Gereklidir

ERP sistemi, hayatınızın bir parçası olacak ve tüm iş ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Binlerce kullanıcının daha kolay ve hızlı çalışmaları için yüzbinlerce EUR yatırım yapılır. Böylece güvenli ve kesiksiz çalışma ortamı sağlanır.

Yeni aldığınız bir aracın bakımı her 10.000 km de bir mekanik ustaları tarafından yapıldığı gibi, ERP sisteminin de sürekli yakından ilgi ve alakaya ihtiyacı vardır. Her yıl, kurulum ve geliştirme için özel uzman zamanı ayrılmalıdır.

Bakım ve geliştirme kesiksiz yapılırsa sistem kaynaklı hatalar önlenir ve karlılığınızı maksimize eder.

 

ERP Toplam Sahip Olma (TOC) Maliyeti Ne Kadardır?

Kurulum süreci SADECE EĞİTİM'den ibaret değildir. UYARLAMA da kurulum sürecine asıl yükü getirir.

ERP Teklifi alınırken ve muadil teklifler ile kıyaslanırken teklifin TOC (Total Ownership Cost)  dahil olduğunu lütfen dikkate alın. Genelde yazılım teklifleri TOC maliyetini gizleyerek, süreç içinde ciddi maliyet kalemleri ile ortaya çıkarlar.

Size sonrada sürpriz maliyet oluşturmadan, dürüstçe baştan bütçenizi ortaya koyunuz.

 

ERP Takvimi Nasıl Yapılır?

ERP başlangıçta sadece yazılım eğitimi gibi değerlendirilir. Eğitim belki de ERP nin %10 luk bir kısmıdır. Asıl zaman alan, ERP’nin nasıl çalışacağına karar vermektir. İş metodları, organizasyon, donanım topyekün bu kurulumdan etkilenir.

ERP genelde beklenenden çok daha uzun sürede kurulur. Firma, çalışanları böyle bir değişime hazır değildir. Hayatlarını kolaylaştırmak için önce zor bir yoldan geçilmesi gerektiği çoğu kez anlaşılmaz.

Ancak konuya hakim, doğru psikolojik teknikleri bilen empati yapabilen ve iş üzerinde eğitim verebilen bir kurulum ekibi bu sorunları aşabilir.