10 Ocak 2020 Cuma

TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK

Enfotek A.Ş., ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) Çözümleri ve Uygulamaları’nın profesyonel kullanımı ve yaygınlaşması için çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Bu doğrultuda ilk çalışmalarını Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) yapan Enfotek, daha sonra da Ege Üniversitesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), Uludağ Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Marmara Üniversitesi ile anlaşmıştı.  Yapılan toplantılar sonucunda tüm üniversitelerde Tekstil Mühendisliği Fakültesi son sınıf öğrencilerine Kurumsal Kaynak Planlama üzerine kurslar verilmesi kararlaştırılmıştı. PAÜ’de EDS 7 Temel Seviye Eğitim Programları başlamadan önce Mühendislik Fakültesi Tekstil Mühendisliği Bölümü Dekan Yardımcısı Doktor Öğretim Üyesi Ali Serkan Soydan, Enfotek’in sorularını yanıtladı.  Soydan projenin Türkiye’ye örnek olacak nitelikte olduğunu belirtti. Soydan’ın açıklamaları şu şekilde:

Merhaba sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba Ben Ali Serkan Soydan. 1999 yılında Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tekstil Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Yaklaşık olarak 17 senedir PAÜ Mühendislik Fakültesi’nde akademisyen olarak görev yapmaktayım.

Sanayi ile Üniversite işbirliği için ne yapılmalı?

Aslında gerçeği söylemek gerekirse, üniversiteler her zaman sanayinin adım atmasını bekler. Sanayi de üniversitelerin. Ancak PAÜ ile Enfotek arasında bu beklentiler yerine eyleme geçildi ve Enfotek’in arzusu ile bir işbirliği başladı. Çalışmalar da ayakları yere basan şekilde devam etmekte. Bu proje sonucunda Türkiye’ye örnek olacak bir çalışma yaşanacak.

Üniversitemizde Enfotek gerçekleştirilecek EDS Temel Seviye Eğitim Programları ile, özellikle Tekstil Mühendisliği Bölümü ile Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olacak arkadaşlarımızın, iş hayatına atıldıklarında, tam olarak uzman olmasalar da, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) anlamında ellerinde bir argüman, bilgi olacak. Bunun sanayici için de bir pozitif etki yapacağı kanaatindeyim.  Tekstil sektöründe daralma yaşandığı bu günlerde mezunlarımız ve mezun olacak öğrencilerimiz için bu gibi sistemleri öğrenmeleri, büyük avantaj yaratacaktır. Yine ilk olarak PAÜ ile başlayan sürecin birçok üniversite ile anlaşılmasına vesile olması da bizi ayrıca memnun etti. Sonucunun çok olumlu olacağını düşündüğümüz bu proje için PAÜ Mühendislik Fakültesi’nin laboratuvarlarını açmaya hazırız.

Görüşmelerde neler konuşuldu?

Görüşmeler sırasında Enfotek yetkililerinin uzmanlıkları, ERP yazılımları ve çözümleri konusundaki bilgi birikimi bizde olumlu bir etki bıraktı. Görüşmelerde, hedef kitle olarak Endüstri ve Tekstil Mühendisliği’nde okuyan son sınıf öğrencileri belirlendi. Programın 2019-2020 öğretim yılının bahar sezonunda uygulanmasına karar verilirken,  EDS 7 Temel Seviye Eğitim Programı’nın uygulamasının seçmeli ders kapsamında müfredata dahil edilmesi uygun bulundu. Ocak-Şubat aylarındaki ara dönemde, kurslar sürecinde üniversitemizden görevli olacak akademisyen arkadaşın eğitimi gerçekleştirilecek. Şubat ayında da dönem açıldığında dersimizi öğrenciler ile buluşturmayı hedefliyoruz.

Projenin ne gibi somut faydaları olacaktır?

Tekstil kolay bir sektör değil. Günümüzde moda olan ve sürekli değişen giyim tüketim olan alışkanlıkları ile stres iyice artmış durumda. Rekabet ortamında firmalar, moda olan bir ürün grubunu bazen 1 hafta gibi kısa sürede raflarında bulundurmak zorunda kalabiliyor. Bu ciddi bir iş yükü demek. Gecesi gündüzüne karışan bir iş. Bu hengameyi iyi yönetebilmek için Kaynak Planlamanın düzgün yapılması gerekiyor. Bu çağın bir gerekliliği. Üniversitede derslerimizde sürekli bunu vurguluyoruz. Endüstri 4.0 aşamalarına ulaşmak için, öncelikle sistemleri iyi öğrenmemiz, üretimi iyi planlamamız gerekir. PAÜ olarak biz mühendislik fakültesinde, özgün, yerli ve milli projeler ile yarışmalara, fuarlara katılıyoruz. Bunu teşvik ediyor ve destekliyoruz. Enfotek gibi yerli üretim yapan firmaların üniversitelerde ücretsiz olarak sunduğu bu eğitimler ile de öğrencilerimiz bu hususları daha açık şekilde görme imkanı yakalıyor. Onlara tecrübe aktarımında oldukça yarar sağlıyor.